Jídelní lístek na týden 21. 9. - 25. 9.

Předchozí týden

Pondělí 21. 9.

icon-polevka Polévka: Brokolicová 1/1 7

icon-hlavni-jidlo Hlavní jídlo č.1: Špagety po milánsku se sýrem, ovoce, čaj 1/1 3 7

icon-polevka Dietní polévka: Brokolicová /bez lepku/ 7

icon-hlavni-jidlo Dietní jídlo: Špagety po milánsku se sýrem, ovoce, čaj /bez lepku/ 7

Úterý 22. 9.

icon-polevka Polévka: Dýňová 1/1 7

icon-hlavni-jidlo Hlavní jídlo č.1: Vepřová pečeně na žampionech, dušená rýže, salát, voda s citronem 1/1 7

icon-polevka Dietní polévka: Dyňová /bez lepku/ 7

icon-hlavni-jidlo Dietní jídlo: Vepřová pečeně na žampionech, dušená rýže, salát, vdoa s citronem /bez lepku/ 7

Středa 23. 9.

icon-polevka Polévka: Hovězí s masem a smaženým hráškem 1/1 3 7 9

icon-hlavni-jidlo Hlavní jídlo č.1: Obalovaná treska, bramborová kaše, kompot 1/1 3 4 7

icon-polevka Dietní polévka: Hovězí s masem a smaženým hráškem /bez lepku/ 7 9

icon-hlavni-jidlo Dietní jídlo: Obalovaná treska, bramborová kaše, kompot /bez lepku/ 4 7

icon-polevka Polévka: Ruský boršč 1/1 7 9

icon-hlavni-jidlo Hlavní jídlo č.1: Tvarohové knedlíky s ovocným přelivem, pitíčko 1/1 3 7

icon-polevka Dietní polévka: Ruský boršč /bez lepku/ 7 9

icon-hlavni-jidlo Dietní jídlo: Tvarohové knedlíky s ovocným přelivem, pitíčko /bez lepku/ 3 7

Pátek 25. 9.

icon-polevka Polévka: Z vaječné jíšky 1/1 3 7

icon-hlavni-jidlo Hlavní jídlo č.1: Krůtí prsa na zelenině, brambory, ovoce, čaj 7 9

icon-polevka Dietní polévka: Z vaječné jíšky /bez lepku/ 3 7

icon-hlavni-jidlo Dietní jídlo: Krůtí prsa na zelenině, brambory, ovoce, čaj /bez lepku/ 7 9

Předchozí týden

* Tabulka alergenů:

(1/x Obiloviny obsahující lepek, 8/x Skořápkové plody)

1/1 Pšenice, 1/2 Žito, 1/3 Ječmen, 1/4 Oves, 1/5 Špalda, 1/6 Kamut, 2 Korýši, 3 Vejce, 4 Ryby, 5 Arašídy, 6 Sója, 7 Mléko, 8/1 Mandle, 8/2 Lískové ořechy, 8/3 Vlašské ořechy, 8/4 Kešu ořechy, 8/5 Pekanové ořechy, 8/6 Para ořechy, 8/7 Pistácie, 8/8 Makadamie, 9 Celer, 10 Hořčice, 11 Sezamová semena, 12 Siřičitany, 13 Vlčí bob, 14 Měkkýši

Aktuality ze školní jídelny:

Pro cizí strávniky platí nové podmínky, informace v kanceláři školní jídelny.

Základní škola Slovan je zapojena do projektu Skutečně zdravá škola.

Snažíme se, aby naši strávníci ve školní jídelně dostávali chutné zdravé pokrmy připravené z kvalitních surovin od dodavatelů z nejbližšího okolí.

Seznam dodavatelů čerstvých potravin:

• Maso Pospíšil, Tovární 1627, Holešov

• Zelenina Konečný Kroměříž

• Kohout Zdenek, Tlumačovská 286, Kvasice

• Zeltr, spol. s. r. o., Mlčoch Miroslav, Roketská 790/23, Troubky

• PK zelenina, Kroměříž

• Drůbežárny s.r.o. Holešov

• Jaroslav Kostera, J. K. FOOD s.r.o. Větřkovice 50

• TS FOODS Company s.r.o.

• Tropico Olomučany 299, Olomučany

• Úsovsko FOOD a. s. Klopina 33, Úsov

Informace o označování alergenů ve školní jídelně Slovan Kroměříž

Od 13. 12. 2014 musí být součástí jídelního lístku i informace o alergenech obsažených v jídle.
Odvolání na legislativu: EU -2000/13 do13.12.2014 a pak nahrazena 1169/2011 EU článek 21. Vyhláška 113/2005Sb. O způsobu označování potravin

Alergeny

Nařízení ukládá povinnost vyznačit u nebalených potravin / mezi které, dle článku 1 odst. 3 nařízení, patří i pokrmy/ na viditelném místě písemný výčet stanovených alergenů obsažených v nabízených pokrmech. Tato povinnost se týká všech výrobců potravin, všech článků veřejného stravování, jako např. restaurací, jídelen, nemocnic, sociálních ústavů, prodejen, pekáren apod.

Školní jídelna je povinna označit vyrobený pokrm alergenní složkou, ale nebude brát zřetel na jednotlivé přecitlivělosti strávníků. Tuto skutečnost si musí každý strávník, nebo zákonný zástupce uhlídat sám. Není možné se věnovat při výrobě jídel strávníkům s potravinovou alergií jednotlivě, takže případným žádostem nebude vyhověno. Jídelna má pouze funkci informační, jako každý výrobce potravin a pokrmů. Školní stravování zajišťuje stravování dětí podle jednotlivých kategorií a výživových norem.

Nelze spojovat dietní stravování s přecitlivělostí na některý alergen.

Označení přítomnosti alergenu bude na jídelním lístku za každým pokrmem vyznačeno číslem označující alergen.

U jídelního lístku bude příloha – seznam legislativně stanovených alergenů s označením čísla, které je přeneseno na jídelní lístek. Přítomnost alergenu bude přenesena z receptur a ingrediencí, které byly použity při výrobě jednotlivých pokrmů ve školní jídelně.

Jídelní lístek je vyvěšen u kanceláře školní jídelny a v jídelně. Na webových stránkách školy a na www.strava.cz s čtrnáctidenním předstihem.

Značení alergenů je pouze informační požadavek!

Bližší informace Vám podá a Vaše dotazy zodpoví vedoucí školní jídelny Eva Novotná.

Seznam potravinových alergenů, které podléhají legislativnímu označování dle směrnice 1169/2011 EU:

• Obiloviny obsahující lepek
    1/1 pšenice, 1/2 žito, 1/3 ječmen, 1/4 oves, 1/5 špalda, 1/6 kamut nebo jejich hybridní odrůdy a výrobky z nich
  • Korýši a výrobky z nich
  • Vejce a výrobky z nich
  • Ryby a výrobky z nich
  • Podzemnice olejná /arašídy/ a výrobky z nich
  • Sojové boby /sója/ a výrobky z nich
  • Mléko a výrobky z něj
  • Skořápkové plody
    8/1 mandle, 8/2 lískové ořechy, 8/3 vlašské ořechy, 8/4 kešu ořechy, 8/5 pekanové ořechy, 8/6 para ořechy, 8/7 pistácie, 8/8 makadamie a výrobky z nich
  • Celer a výrobky z něj