Základní škola
Slovan Kroměříž


Normandie a Paříž

31. 5. 2024


 

Předposlední týden v květnu jsme se vypravili na šestidenní školní zájezd do Francie za krásami Normandie a Paříže. Zjistili jsme, že z Normandie pochází sýr Camembert. Francie je zemí sýrů a vyrábí jich tolik druhů, že mohou Francouzi jíst každý den v roce jiný. 

Přežili jsme ve zdraví den i noc v autobuse, aby nás ráno přivítala deštivá Remeš. To bylo naštěstí poprvé a naposledy, co jsme museli roztáhnout deštníky. Remeš není známá pouze gotickou katedrálou, ve které bylo korunováno 25 francouzských králů, ale i svými sušenkami a výtečným šampaňským, které se pěstuje v širokém okolí Remeše.

Naší další zastávkou bylo město Rouen. Zde jsme navštívili katedrálu a nevšední kostel Johanky z Arku. Při procházce městem jsme obdivovali místní hodiny a tzv. hrázděné domy. Večer jsme dorazili na náš první nocleh. Konečně postel!

Po snídani nás páni řidiči přepravili do přímořského městečka Honfleur se spoustou květin, obchůdků, kaváren a historických domů. Mezi dřevěným kostelem a opodál stojící zvonicí zrovna probíhal trh s místními produkty, ovocem, zeleninou, sýry i tradičními nápoji.

Pak následoval přejezd do Arromanches-les-Bains. Na okolní pláže táhnoucí se v délce 80 km se 6. června před 80 lety vylodila vojska americké armády. Šlo o největší námořní invazi v historii. Někteří z nás se poprvé prošli po pláži a obdivovali moře. 

Další zastavení bylo v Colleville-sur-Mer. Nachází se zde hřbitov padlých amerických vojáků. Poslední návštěvou druhého dne bylo muzeum války Memorial ve městě Caen. Měli jsme možnost podívat se i do bunkru.

Naše první cesta posledního dne v Normandii vedla na ostrov Mont-Saint-Michel. Ten jsme zastihli v době odlivu. Čekal nás výšlap do kopce a mnoho schodů. Odměnou nám byl krásný výhled do širokého okolí z opatství.

Po krátkém občerstvení jsme se vydali na okružní jízdu podél pobřeží. Zastavení bylo v městečku ústřic v Cancale. Tato oblast leží na pomezí Bretaně a Normandie. Zdejší tzv. Smaragdové pobřeží je bohaté na faunu i flóru. Před zdejšími útesy varuje připlouvající lodě maják.

Na pobřeží Atlantiku se také nachází korzárské město Saint-Malo, po jehož hradbách jsme se prošli. Díky hradbám bylo město dříve od moře nedobytné.

Poslední den našeho zájezdu jsme strávili v hlavním městě Francie - v Paříži. Seznámili jsme se s metrem. Na Trocaderu jsme se vyfotili s Eiffelovkou, nakoupili suvenýry. Pohled z Eiffelovy věže na Paříž byl úchvatný. Maraton po Paříži jsme ve večerních hodinách završili plavbou po Seině. Památky jsme spatřili z jiného úhlu, vyzkoušeli jsme si ozvěnu pod pařížskými mosty. Vrcholným zážitkem pro nás pro všechny bylo rozsvícení Eiffelovky.

Naše uznání patří řidičům, kteří museli v úzkých uličkách i divokém pařížském provozu předvést své umění. Paní průvodkyně Helena se s námi podělila o své bohaté vědomosti francouzských reálií i historie.

V sobotu odpoledne náš zájezd skončil. Užili jsme si spoustu legrace, dozvěděli se mnoho nových informací a odnesli spoustu krásných vzpomínek.

 

Fotogalerie

 

 


Sdílet na Facebooku

Zpět na aktuality

icona kalendar

Akce školy

Přehled nejbližších akcí


Plenární zasedání SRPDŠ - 16:30

25. 6. 2024

Vydávání vysvědčení

28. 6. 2024

Všechny akce školy

573 502 244 - kancelář

573 502 266 - družina

573 502 261 - jídelna

zs@zsslovan.cz

First slide
© Copyright 2024 Všechna práva vyhrazena | administrace

Žákovská knížka


Schránka důvěry