Základní škola
Slovan Kroměříž


Jídelní Klub Slovan Kroměříž

22. 9. 2021


Ve středu 8. září 2021 proběhlo setkání zástupců tříd s vedoucí školní jídelny Evou Novotnou.

Školní jídelna se řídí nutričním doporučením ministerstva zdravotnictví. Spolupracujeme s nutriční terapeutkou, která dohlíží na skladbu jídelníčku. Žáci dostávají vyvážený a plnohodnotný oběd.

Naše domácí polévky vaříme z čerstvé zeleniny, nepoužíváme dochucovací doplňky. Klademe důraz na plnou chuť bylinek, zeleniny a masa. U hlavního chodu nabízíme možnost výběru ze dvou druhů. Denně doplňujeme hlavní chod o čerstvé zeleninové a ovocné saláty. Sladkou tečkou jsou mléčné výrobky, ovocné šťávy, cereální tyčinky či ovoce.

V rámci jídelního lístku věnujeme svou pozornost i významným dnům v gastronomii.  V pondělí 13. září je mezinárodní den čokolády. Kakao je její hlavní složka. Mele se z kakaových bobů, které rostou na kakaovníku.

Kakaovník je stálezelený a velmi hustě olistěný strom, který dosahuje výšky až 15 metrů. Než na něm uzrají chutné kakaové boby, rozkvete nádhernými květy. Ty se začínají rozvíjet až v odpoledních hodinách a v noci jsou opylovány hmyzem. Plody kakaovníku se pak podobají velkému lusku. Tato řapíkatá tobolka se dorůstá délky 10 až 30cm a na povrchu je velmi tuhá a hladká slupka. Zralé plody mívají žlutou, červenou až hnědou barvu. Uvnitř jednoho lusku jsou v několika řadách umístěny plody po 10 až 14 semenech.  

Kakaové boby se také prodávají ve zdravé výživě. Jsou zdrojem energie a podporují koncentraci. V jídelně proběhla ochutnávka kakaových bobů.

Po dlouhé pauze z důvodu pandemie, bylo o čem povídat.

Pozvání na další jídelní klub dne 6. října 2021.

Eva Novotná  


Sdílet na Facebooku

Zpět na aktuality

573 502 244 - kancelář

573 502 266 - družina

573 502 261 - jídelna

zs@zsslovan.cz

First slide
© Copyright 2021 Všechna práva vyhrazena | administrace

Žákovská knížka


Schránka důvěry