Výzvami neplýtváme - zajímavý projekt V.C

17. 4. 2018

Naše škola se zapojila do výzvy Miluji jídlo – neplýtvám v rámci projektu Skutečně zdravá škola. Chtěli bychom žáky naší školy vést k tomu, aby méně plýtvali jídlem ve školní jídelně i doma. V pátek 13.4.2018 se ve třídě 5.C v rámci této výzvy uskutečnil miniprojekt zaměřený na otázky proč neplýtvat jídlem, jak jídlo vhodně uskladnit a zásady správného stolování. Výsledkem byly tyto zajímavé postřehy dětí:

„Měli bychom si uvědomit, že děti v jiných státech nemají jídlo a my ho tady hážeme do koše. Obědy nejsou zadarmo a paní kuchařky vstávají v pět ráno a vaří, aby nám chutnalo. Jídla bychom si měli vážit, jelikož každou tu potravinu musí někdo pracně vypěstovat nebo vyrobit, potom putuje do obchodu, rodiče nám ji koupí a uvaří. My se v tom porýpeme a vyhodíme, aniž bychom si uvědomili, že nevyhazujeme jen to jídlo, ale i všechnu práci ostatních. A to samé i ve školní jídelně, kde jídlo platí z malé části rodiče a zbytek doplácí stát.“

Věřím, že se děti pokusí nad těmito poznatky zamyslet a řídit se jimi, a tím ušetří přírodní i finanční zdroje nás všech.

Mgr. Marta Šustková a žácí 5.C